WOLF PACK W.O.W.

Enjoy our Wonderful Outstanding Work!

Grocery Shopping

April12

giphy-2

Before completing this problem, please watch this video: Rounding Decimals

Mr. Meissner LOVES to go grocery shopping! While at the grocery store, Mr. Meissner bought a juicy steak that weighed 4.75 pounds for $3.89 per pound, 4 dozen eggs for $1.05 per dozen, 2 gallons of milk for $1.99 per gallon, and 3 loaves of bread for $1.79 per loaf. How much did Mr. Meissner spend at the grocery store? 

**Remember how many decimal places money has!!!**

by posted under Math 7, Math 7/8, maths | 114 Comments »    
114 Comments to

“Grocery Shopping”

  1. April 12th, 2015 at 5:50 pm      Reply christellem2014 Says:

    Mr. Meissner spent $32.92 in the grocery store i know this because after multiplying the different prices and rounding i added each of the prices for each item i got the the total.


  2. April 13th, 2015 at 11:22 am      Reply michelleca2014 Says:

    the answer is 13.47 because if you add up all the prices plus tax you will get 13.47] 4.75+3.89+1.05+1.99+1.79 and you will get 13.47.


  3. April 13th, 2015 at 1:28 pm      Reply harrisonw2014 Says:

    $32.03


  4. April 13th, 2015 at 2:37 pm      Reply seans2014 Says:

    32.275


  5. April 13th, 2015 at 6:08 pm      Reply reneeh2014 Says:

    First I multiplied 4.75 by 3.89 which equals 18.4775 and then i rounded it to 18.48. Then I multiplied 4 by 1.05 which equals 4.20. Next I 1.99 by 2= 3.98. Then I multiplied 3 by 1.79 = 5.37
    Lastly I added all the products together and got 32.03

    Mr. Meissner spent $32.03


  6. April 13th, 2015 at 7:21 pm      Reply turiea2014 Says:

    okay with the steak in at 4,75 pounds I multiplied the number by 4 rather than $3.89 because Im supposed to round?? but yea, the answer to that was $19……and with the eggs he bought 4 dozen with the price for 1 dozen is $1 with the round so $4 eggs…..now the 2 gallons of milk with the 2$ for one gallon and that price is 4$….now this MAN needs 3 loaves of bread, I hope he dosen’t eat for a while after this the price for the bread is around 6$ now the total is (drum roll please) around $30!!!!


  7. April 13th, 2015 at 7:22 pm      Reply emmabr2014 Says:

    Mr. Meissner has 12 dollars and 55 cents.;)


  8. April 13th, 2015 at 7:55 pm      Reply maisyd2014 Says:

    the answer i got was $34.00 for all the total items. i got this answer by rounding the amounts to the nearest amount. first i multiplied 5 by $4.00 to get the amount of the steak which was $20.00. then i multiplied 4 by $1.00 to get the amount of the eggs. the answer i got was $4.00. after that i multiplied $2.00 by 2 for the amount of the mile. which was $4.00. after i did that i multiplied $2.00 by 3 to get the total amount for the milk. which was $6.00 in the end. and last but not least i added all the amounts together to get the total, and the total was $34.00 flat. and that’s how i got my answer 🙂


  9. April 14th, 2015 at 10:39 am      Reply anthonym2014 Says:

    If Mr. Meissner pays $3.89 per pound on steak and the steak ways 4.75 pound he payed $18.47 for the steak.

    If Mr. meissner pay $1.05 for a dozen eggs and he wants to buy 4 dozen eggs his total for the eggs is $4.20for the eggs.

    If Mr. meissner wants to buy 2 gallons of milk each gallon of milk costs $1.99 he would be paying $3.98 for the milk.

    Mr. meissner wants to buy 3 loafs of bread for $1.79 per loaf he would pay $5.79 for the bread

    Mr. meissner total is $32.44


    • April 19th, 2015 at 11:27 am      Reply ajellison Says:

      Remember when you round that if the number is 5 or greater you round up! You need to pay close attention to details when you are rounding!


  10. April 14th, 2015 at 1:32 pm      Reply jadalynnv2014 Says:

    YOU HAVE TO TIMES 4.75/3.89 AND IT EQUALS $1.22 AND THE YOU TIMES $1.05 TIMES BY 4 AND YOU GET $04.2 THEN YOU TIMES $1.99 TIMES BY 2 AND YOU GET $3.98 THEN YOU TIMES 1.97 TIMES 1 AND YOU GET 1.79.


  11. April 14th, 2015 at 1:40 pm      Reply saulr2014 Says:

    first i times all the cost and all the food that they were buying and than once i found my answers by multipling i added them all up and my correct answer was 32.05


  12. April 14th, 2015 at 1:55 pm      Reply keltons2014 Says:

    So fist what i did is skip down to the egg and did $1.05 times 4 and got $4.20 then i did 2 gallons of milk times $1.99 and got $3.98 then i round it and got $4 then i times 3 loaves of bread by $1.79 and got $5.37 and then i round it and got $5.4 then i did the steak and did 4 pounds and got $15.59 and then round it to 15.60 but that only 4 pounds will still have .75 left so then i $1.92 and i round it a got $1.8. After that i add all then up and got $31.00.


  13. April 14th, 2015 at 2:38 pm      Reply treya2014 Says:

    The total comes out as $32.35 because you have to multiply each pair of numbers such as him buying 4 dozen for $1.05 a dozen is $4.20 and them with the other pairs which comes out after rounding to $32.35.


  14. April 14th, 2015 at 7:24 pm      Reply rachelre2014 Says:

    what i did was i multiplyed each money amount per unit by the number of items bought giving me $32.03
    Work:
    4.75(3.89)+4(1.05)+2(1.99)+3(1.79)=32.03 that was the amount MR meissner spent at the grocery store.


  15. April 15th, 2015 at 8:17 am      Reply alexanderd2014 Says:

    1st I multiply the total amount for all the food that Mr.Messner bought and once I got the total I added all of them up and got 32.0275


  16. April 15th, 2015 at 3:27 pm      Reply kennedym2014 Says:

    the answer would be 32.98. what I did was I first rounded 4.75 to 5 pounds then multiplied that by 3.89 and got 19.42 and multiplied the others by there costs then added the costs together and got 32.98 as my answer


  17. April 15th, 2015 at 7:42 pm      Reply josiasp2014 Says:

    Mr.Meissner spent $32.03 on groceries, I got that answer by finding the value for each food, for the steak I multiplied 3.89 by 4 and 0.75 of the pounds would cost 2.92 when rounded, the eggs were 4.20 dollars, the milk was 3.98 dollars, and the bread was 5.37 dollars, when you add that up you get a total of $32.03,


  18. April 16th, 2015 at 3:19 pm      Reply jasminb2014 Says:

    Mr. Meissner spent $32.03 in the grocery store.


  19. April 16th, 2015 at 3:46 pm      Reply haileyb2014 Says:

    He spent $32.03. I got this by multiplying the price by the pound/gallon/etc and then I added them all together and got 32.02778 and then I rounded that to $32.03 since that was too many decimal places for money.


  20. April 16th, 2015 at 4:07 pm      Reply audram2014 Says:

    he spent about 26 dollars at the store


  21. April 16th, 2015 at 4:56 pm      Reply brandonw2014 Says:

    mister mismer spent $28.36


  22. April 16th, 2015 at 5:00 pm      Reply jadynz2014 Says:

    what is did was i multiplyed each unit and i got $32.03
    work
    4.75(3.89)=18.48
    4(1.05)=4.20
    2(1.99)=3.98
    3(1.79)=5.37
    =32.03


  23. April 16th, 2015 at 5:23 pm      Reply benjamind2014 Says:

    Mr. Meissner spent $32.03. I got this answer by figuring out how much he spent for each item, then add those together.


  24. April 16th, 2015 at 5:27 pm      Reply jiannav2014 Says:

    First I multiplied 4.75 by 3.89 to find the price of the steak. The answer I got was 18.4775, so I rounded that to 18.48. The steak costs $18.48. Then I multiplied 4 by 1.05 to find the total cost of the eggs, the total cost of the eggs is $4.20. I multiplied 1.99 by 2 to find the cost of the milk, the cost of the milk is $3.98. Then I multiplied 1.79 by 3 to find the cost of the bread, which was $5.37. Lastly, I added all the numbers together to find the total cost. Mr. Meissner spent $32.03 cents at the grocery store.


  25. April 16th, 2015 at 5:34 pm      Reply julianm2014 Says:

    The steak costs $18.48. The eggs cost $4.20. The milk costs $3.98. The loaves of bread costs $5.37. The total is $32.03 (Not including tax)


  26. April 16th, 2015 at 6:22 pm      Reply citlallym2014 Says:

    Mr. Meissner spent $36.46 To get my answer first I, multiplied the number of pounds by the cost per pound. Next, I multiplied 4 by the cost per dozen. Then, I multiplied 2 gallons by 1.99 (the cost per gallon.) after that, I multiplied 3 loaves by the cost per loaf. Last i added everything up.


  27. April 16th, 2015 at 7:07 pm      Reply Anonymous Says:

    $31.53 skylarr2014


  28. April 16th, 2015 at 7:21 pm      Reply madisono2014 Says:

    I got the answer of $32.00. I found this out by doing 4.75 rounded up to 5 multiplied by 4 dollars because that’s 3.89 rounded up. and got a total of 20 dollars. then I did 4 times 1.05 rounded down to 1.00 dollar and got 4 dollars. next I did 1.99 rounded up to 2 dollars times 2 gallons and got 4.00. then I did 3 times 2.00 dollars because that is $1.79 rounded up and got 6 dollars. Last I did $20.00 plus $4.00 plus $4.00 plus $6.00 and got the answer of $32.00.


  29. April 16th, 2015 at 7:22 pm      Reply danield2014 Says:

    This is how i got my answer :
    Steak:4.79×3.89= $18.48
    Eggs:4×1.05=$4.20
    Milk: 2×1.99=$3.98
    Bread:3×1.79=$5.37
    Then you add them and the total is $32.07.
    🙂 😉


  30. April 16th, 2015 at 7:43 pm      Reply shyannw2014 Says:

    Mr. Meissner spent $34.00 at the grocery store

    Work: I rounded 4.75 to 5 and then rounded $3.89 to $4.00 and got $20.00 then I rounded $ 1.05 to $1.00 and kept the 4 and got $4.00 then i rounded $1.99 to $2.00 and kept the 2 and got $4.00 and then i rounded $1.79 to $2.00 and kept the 3 and got $6.00 and then i added them all up and got $34.00.


    • April 19th, 2015 at 11:15 am      Reply ajellison Says:

      Why did you decide to round both the money and the weight values? Why did you round to the nearest dollar instead of to the nearest cent?


  31. April 16th, 2015 at 7:57 pm      Reply walterm2014 Says:

    First, round the numbers to the nearest unit so 4.75 will be 5 and $3.89 will be 4. You multiply 5 and 4 and get 20 dollars on steak alone. Move on to the eggs. 4 will stay the same and 1.05 will be one dollar. Multiply 4 and 1 and get 4 dollars. Move an to gallons of milk. 2 will stay the same because it’s a whole number and $1.99 will be 2 dollars. Multiply 2 and 2 and get 4. The grand finally: add 20 and 4 and 4 and get (drumroll please) 28 dollars. So, Mr.Meissner will spend 28 dollars (plus tax)


  32. April 16th, 2015 at 8:17 pm      Reply Tristin2014 Says:

    I rounded all the numbers up and multiplied by the number of units
    and then added all my answers and my final answer was $32.33.

    I also multiplied all units by the price. Then added them together and rounded to $32.03.


  33. April 16th, 2015 at 9:05 pm      Reply graciea2014 Says:

    Mr. Meissner spent $32.03 at the grocery store. How I got this was for each product that he bought, I multiplied the original price by the amount he actually got, for example, I multiplied 4.75 pounds by $3.89 to get the price of the steak. I did this for all of the other products Mr. Meissner bought and got $18.48 for the steak, $4.20 for the eggs, $3.98 for the milk, and $5.37 for the bread. I added all of the prices up and got the total price, $32.03.


  34. April 16th, 2015 at 9:08 pm      Reply jaquelinev2014 Says:

    I got the answer 32.05 I know because I multiplied 4.75 and 3.89 and got 18.47 then I rounded it up to 18.5 then i multiplied four and 1.05 and got 4.2 then multiplied 1.99 and 2 and got 3.98then i multiplied 1.79and 3 and got 5.37 finally I added them and got $32.05.


  35. April 16th, 2015 at 9:53 pm      Reply lisbeth fernando Says:

    Me.meissner spend 8.72 dollars at the grocery store because if 3.89+1.05+1.99+1.79 it will equal 8.72 dollars that meissner spend at the grocery store for a juicy steak for weighed 4.75 pounds,4 dozen eggs per dozen,2 gallons of milk and 3 loaves of bread per loaf.


  36. April 16th, 2015 at 10:00 pm      Reply kateenaa2014 Says:

    First found out how much money each amount of items cost by multiplying the number of items by the cost for one item. So I got $18.48 for the steak, $4.20 for the eggs, $3.98 for the milk, and $5.37 for the bread. Then I added this all and got $32.03 which is how much Mr.Meissner spent at the grocery store.


  37. April 17th, 2015 at 8:25 am      Reply marial2014 Says:

    in total he spent 23.25 dollars at the store ho i got this was it took all the prces nd added them tgether .


  38. April 17th, 2015 at 8:27 am      Reply jimenai2014 Says:

    In total he spent $23.25 at te store


  39. April 17th, 2015 at 3:38 pm      Reply jasminm2014 Says:

    Mr. Meissner spent $32.03 at the grocery store. First, I multiplied 4.75 by 3.89 and got 18.4775. Then, I rounded the number to 18.48. After, I multiplied 4 by 1.05 and got 4.20. I also multiplied 1.99 by 2 and got 3.98. After that I multiplied 3 and 1.79 which equaled 5.37. Lastly, I added all the numbers and got $32.03.

    32.03


  40. April 17th, 2015 at 3:53 pm      Reply chasen2014 Says:

    Mr. Meissner spent $32.03 at the grocery store.


  41. April 17th, 2015 at 7:21 pm      Reply maleal2014 Says:

    I multiplied 4.75 Ibs. by $3.89 and got $18.48.Then I multiplied 4 dozen eggs by $1.05 a dozen and came to a total of $4.20.Next I multiplied 2 gallons of milk by $1.99 and got $3.98.Lastly I multiplied 3 loaves of bread by $1.79 and got $5.37.Finally i added all of the answers and came to a total of $32.03.


  42. April 17th, 2015 at 8:34 pm      Reply salotep2014 Says:

    My answer was Mr.Meissner spent $29.30 i got this answer because
    1.) I rounded 4.75 to 5 LBS. and i rounded 3.89 up to 3.90 and multiplied 3.90 by 5 and my answer was $19.50.
    2.) I then rounded $1.05 to $1.10 and then i multiplied $1.10 by 4 and my answer was $4.40.
    3.)After, I had rounded $1.99 – $2.00 and i multiplied that by 2 and my answer was $4.00.
    4.)And the last thing i had done was I rounded $1.79 – $1.80 and i multiplied that by 3 and my answer was $5.40
    That is how i got my answer (:


  43. April 18th, 2015 at 11:01 am      Reply katarinam2014 Says:

    I need to multiply first to get how much each item is.
    Steak. 4.75 lbs x $3.89/lb =18.4775 and round to $18.48
    Eggs 4 x $1.05 per dozen = $4.20
    Milk 2 x $1.99/gallon = $3.98
    Bread 3 x $1.79/ loaf = $5.37
    Added together is $32.03 that Mr. Meissner spent


  44. April 18th, 2015 at 5:40 pm      Reply Susy Torres Says:

    First I multiplied $4.75 by 3.89 to find out how much the juicy steak cost and I got $18.47. Then I multiplied $1.05 by 4 to find out how much 4 dozens of eggs cost and I got $4.20. Next I multiplied $1.99 by 2 to see how much 2 gallons of milk cost and I got $3.98. Then I multiplied $1.79 by 3 to figure out how much 3 loads of bread cost and I got $5.37. Lastly I added 18.47+$4.20+$3.98+$5.37 and the total was $32.02


    • April 19th, 2015 at 11:01 am      Reply ajellison Says:

      Remember that when you round, if the number is 5 or more you round up! You need to pay close attention to the details when you are rounding!


  45. April 18th, 2015 at 11:24 pm      Reply julianac2014 Says:

    Mr. Meissner spent $32.03 at the grocery store.First I multiplied 3.89 by 4.75 because it was 3.89 dollars for every pound. I got 18.4775. Then I multiplied 1.05 by 4 and I got 4.20. After that I multiplied 1.99 by 2 and I got 3.98. Then I multiplied 1.79 by 3 and I got 5.37. I added 5.37, 3.98, 4.20, and 18.4775 together and ended up with 32.0275. I rounded that to 32.03. That means that Mr. Meissner spent $32.03 at the store.


  46. April 19th, 2015 at 12:18 am      Reply kevina2014 Says:

    First, I calculated how much was 4 pounds of the steak which was $15.56 for the 4 pounds. Then, I calculated how much he paid the $0.75 of the steak which was $2.92 and I added up the $2.92 with the $15.56 for the 4 pounds of the steak and I got $18.48. The I multiplied the 4 dozen of eggs by the $1.05 per dozen and I got $4.20. Then, for the gallons of milk I multiplied the 2 gallons of milk by the $1.99 cost per gallon and I got $3.98, and for the bread I multiplied 3 loaves of bread by the $1.79 cost per loaf and I got 5.37. When I added them all up to see how much Mr.Meissner spent at the grocery store and I got $32.03


  47. April 19th, 2015 at 9:58 am      Reply rheond2014 Says:

    my answer was 32.02 dollars in total because i took the steak $4.75 by 3.89 and got 18.47. then i multiplied the eggs 4 dozens by 1.05 per dozen and got $4.20. after i multiplied the milk 2 gallons by 1.99 and got $3.99. Finally i multiplied 3 loaves of bread by 1.79 and got 5.37 and i took all those numbers and added themall together to get my total of $32.02.


    • April 19th, 2015 at 10:59 am      Reply ajellison Says:

      Remember that when you round numbers, if the number is 5 or more, you round up. You need pay close attention to the details when you are rounding!


  48. April 19th, 2015 at 10:03 am      Reply bernicek2014 Says:

    my total amount was $34.00 for all the grocerys. I had rounded the numbers and multiplied it by how many ever there was for that idem. then after I got all those answers, I added them all together and that’s how I got my answer.


  49. April 19th, 2015 at 10:20 am      Reply makaylag2014 Says:

    $32.02 is how much money he spent at the store.


  50. April 19th, 2015 at 10:52 am      Reply angeli2014 Says:

    Mr. Meissner spent a total of $34.40. I found this out by first rounding all the decimals to the nearest tenth or the nearest hole number. Then i multiplyed the price (rounded to the nearest whole number) by how much of the pruduct they bought. then when i did that for all the food items they bought and then added them together and got a estimated price of $34.40.


    • April 19th, 2015 at 10:57 am      Reply ajellison Says:

      Rounding to the nearest tenth and rounding to the nearest whole number are two different strategies! What did you round to the nearest whole number and why did you decide to do that?


  51. April 19th, 2015 at 11:38 am      Reply teah2014 Says:

    I rounded the weight of the steak to 5 lbs. and the price to $4. So, he paid $20 for the steak. Then I multiplied 4 by 1.05 and got $4.20. Then I rounded the price of a gallon of milk to $2. I multiplied 2 by 2 and got $4. I then rounded the price of a loaf of bread to $2. I multiplied 2 by 3 and got $6. Then I added $20, $4.20, $2,$4,$6 and got $36.2. Mr.Meissner spent a total of $36.2.


  52. April 19th, 2015 at 1:11 pm      Reply jeanettem2014 Says:

    I got $32.03 because i multiplied 4.75 to $3.89 and i got 18.4775 then i multiplied 4 and $1.05 and i got 4.20 then i multiplied 2 and $1.99 and i got 3.98 and lastly i multiplied 3 and $1.79 and my answer was 5.37. so i added 18.4775 , 4.20 , 3.98, and 5.37 together and the total was $32.02 but since you round up i got $32.03 so that’s how i got my answer.


  53. April 19th, 2015 at 4:06 pm      Reply kaedenh2014 Says:

    The first thing that I did was that I multiply 4.75 by 3.89 and I got 18.48 then I did the same thing with eggs and I did 4 times 1.05 and I got 4.20 for the eggs the next thing I did 2 multiply 1.99 and I got 3.98 the next thing I did was 3 multiply 1.79 and I got 5.37 for bread. Mr. Meissner will spend 32.03.


  54. April 19th, 2015 at 7:42 pm      Reply sydneyb2014 Says:

    Mr meissner spent 32.03


  55. April 19th, 2015 at 8:06 pm      Reply Allyson Says:

    Mr. Meissner would pay about $34 because I rounded 4.75 pounds to 5 and $3.89 to $4 so 5×4=20 and about $1 for every dozen and he’s gettin 4 dozens so 4×1= 4 and $2 for every gallon so 2×2= 4 and about $2 per loaf so 2×3 because he wants 3 loads is 6 then you add them all together is 36 so Mr. Meissner spent $34 at the grocery store. ~ Allyson Barajas


  56. April 19th, 2015 at 8:06 pm      Reply Anonymous Says:

    The answer would be 30.14$ i got this by multiplying 4.75 by 3.89 then 1.05 by 4 then 1.99 by 4.2 then 1.79 by 2. Then i added all of those answers up to get my final answer. Which is 30.14$!


  57. April 19th, 2015 at 8:29 pm      Reply Anonymous Says:

    Mr. Meissner spent 32.92 because after multiplying the prices and the pound i added each of the prices together and got 32.92


  58. April 19th, 2015 at 8:39 pm      Reply jaylicev2014 Says:

    i got 32.92 because i multiplied the prices and the pounds then added them up together and got 32.92


  59. April 19th, 2015 at 8:41 pm      Reply samanthabo2014 Says:

    Mr. Meissner LOVES to go grocery shopping! While at the grocery store, Mr. Meissner bought a juicy steak that weighed 4.75 pounds for $3.89 per pound, 4 dozen eggs for $1.05 per dozen, 2 gallons of milk for $1.99 per gallon, and 3 loaves of bread for $1.79 per loaf. How much did Mr. Meissner spend at the grocery store?

    1: I took $3.89 and rounded it to 3.90. Then I did:
    3.90 + 3.90 = 7.80 + 3.90 = 14.70 + 3.90 = 18.60

    2. I took 1.05 and round it to 1.10. Then:
    1.10 + 1.10 = 2.20 + 1.10 = 3.30 + 1.10 = 4.40

    3. I took 1.99 and rounded it to 2.00. So:
    2.00 + 2.00 = 4.00

    4. I took 1.79 and rounded it to 1.80:
    1.80 + 1.80 = 3.60 + 1.80 = 5.40

    —————- TOTAL—————–

    $18.60 + $4.40 + $4.00 + $5.40=

    $32.40


  60. April 20th, 2015 at 7:58 am      Reply rogeliop2014 Says:

    $23.03


  61. April 20th, 2015 at 8:19 am      Reply ashleight2014 Says:

    My answer is $13.47 because I added up all of the answers witch were 4.74 + 3.89 + 1.05 + 1.99 + 1.79. With adding up all the prices from the iteams he bought, you would get $13.47 dollars

    Mr.Meissner spent 13 dollars and 47 cents at the store.


  62. April 20th, 2015 at 10:52 am      Reply rebecac2014 Says:

    mr.meissner spent 32.00 i multiplyed my answer was 32.02 dollars in total because i got the steak $4.75 by 3.89 and got 18.47. then i multiplied the eggs 4 dozens by 1.05 per dozen and got $4.20. after i multiplied the milk 2 gallons by 1.99 and got $3.99. Finally i multiplied 3 loaves of bread by 1.79 and got 5.37 and i took all those numbers and added themall together to get my total of $32.00 first it was 32.02 but i rounded up and got 32.00


  63. April 20th, 2015 at 3:17 pm      Reply landonc2014 Says:

    he spent 32.02 at the stored


  64. April 20th, 2015 at 5:56 pm      Reply itzela2014 Says:

    First I rounded up all the numbers . Then when I rounded them all already I added them up. When I added them up I got $14.00 . Then with those $14.00 I added 4.75 to it & got 18.75 . Last with the number 18.75 I added how much numbers there was and I go $23.75 .


  65. April 21st, 2015 at 7:08 am      Reply alyssaj2014 Says:

    He would spend $32.02 because you look at all the items and there prices the you take the price per unit and you multiple that times the number he is getting the you get your answer


  66. April 22nd, 2015 at 8:02 am      Reply jasonbo2014 Says:

    $32.02


  67. April 22nd, 2015 at 8:11 am      Reply jordynd2014 Says:

    $13.47 i got as my price i added all the numbers and got13.47 with the tax included.


  68. April 23rd, 2015 at 8:43 am      Reply anasm2014 Says:

    first you times 4.75 by 4 and that is 3.89 than you round i got 19 than tou by 4 dozen eggs for the price of one than you buy 1 gallon for two dollars and than that equals 4 dollars and than you buy 3 loaves of bread thats 6 dollars so my estimate is 30 dollars


  69. April 23rd, 2015 at 7:58 pm      Reply Mason. M Says:

    he spent $32.03 i got this by multiplying the price by the pound/gallon/etc and then i added them all together and got 32.02778 abd then i rounded that too $32.03 since it had too many decimal places.


  70. April 23rd, 2015 at 9:44 pm      Reply elianov2014 Says:

    $34.00 is the total money spent.


  71. April 24th, 2015 at 6:17 pm      Reply rainf2014 Says:

    I multiplied the number of pounds to hoe much it costs per pound and after I got all my answers I added them up and got $31.94.


  72. April 24th, 2015 at 6:18 pm      Reply rainf2014 Says:

    how*


  73. April 25th, 2015 at 8:07 pm      Reply natalied2014 Says:

    First I multiplied 4.75 by 3.89 which equals 18.4775 and then i rounded it to 18.48. I multiplied 4 by 1.05 which equals 4.20. I 1.99 by 2= 3.98. I multiplied 3 by 1.79 = 5.37
    Last I added all the products together and got 32.03
    All together Mr. Meissner spent $32.03.


  74. April 27th, 2015 at 8:39 am      Reply logany2014 Says:

    he spent $40


  75. April 29th, 2015 at 3:00 pm      Reply dayneo2014 Says:

    first i multiplied 4.75 by 3.89 which equals 18.4775 and then i rounded it to 18.48. i multiplied 4 by 1.05 which equals 4.20. then i 1.99 by 2=3.98. i multiplied 3 by 1.79 = 5.37. then i added all the products up and then i got 32.03$


  76. April 29th, 2015 at 3:14 pm      Reply kevinpe2014 Says:

    $32.05


  77. May 7th, 2015 at 5:43 pm      Reply cierrag2014 Says:

    First you have to multiply each of the price with how much he got..
    $3.89×4.75=18.4775.. then you need to round to the nearest hundredths place.. that would be $18.48..
    $1.05×4=$4.20
    $1.99×2=$3.98
    $1.79×3=$5.37
    Then you need to add all those together..
    $18.48+$4.20+$3.98+$5.37=$32.03
    so, he spent $32.03 at the store…


  78. May 8th, 2015 at 8:07 am      Reply nataliam2014 Says:

    He spent $32.05


  79. May 19th, 2015 at 8:30 am      Reply mariahl2014 Says:

    first i multiplied 4.75 by 3.89 which equals 18.4775 and then i rounded it to 18.48,then i multiplied 4 by 1.05 which equals 4.20 next i 1.99 by 2=3.98 then i multiplied 3 by 1.79=5.37 then added all of them and got 32.03


  80. May 19th, 2015 at 1:46 pm      Reply carlosm2014 Says:

    you times 3.89 by 4.75 and get 18.48
    1.05*4=4.20
    1.99*2=2.98
    1.79*3=5.37
    it all adds up to 32.03$


  81. May 20th, 2015 at 5:30 pm      Reply christians2014 Says:

    He spent $32.03 while at the store.First, I multiplied 4.75 by 3.89 and got 18.4775. Then, I rounded the number to 18.48. After, I multiplied 4 by 1.05 and got 4.20. I also multiplied 1.99 by 2 and got 3.98. After that I multiplied 3 and 1.79 which equaled 5.37. Finally, I added all the numbers and got $32.03.

    32.03


  82. June 2nd, 2015 at 7:56 pm      Reply emeraldr2014 Says:

    What I did to find the answer was first I multiplied 4.75 by 3.89 and equaled 18.4775 and rounded it to 18.84. Then I multiplied 4 by 1.05 and equaled 4.20. After I multiplied 3 by 1.79 and got 5.37. Lastly I added all the numbers which lead me to an answer of $32.03. That’s how I got my answer.


Email will not be published

Website example

Your Comment:

Categories

What Day Is It?

Books Room D203 Have Enjoyed This Year!

How’s the Weather?

Bookmark and Share
The Literacy Shed

How’s the weather?

Our Class Pet

Find this blog in the education blogs directory
Find this blog in the education blogs directory
Find this blog in the education blogs directory
Growth and Education Blogs - BlogCatalog Blog Directory

Room 2 Alumni

Kane
Ivy
Georgia
Alie
Anastazea
Bailey
Bradley
Caitlin
Chase
Chloe
Danielle
Darion
David
Devin
Itinibina
Jeremy
Justice
Kaia
Meadow
Moata
Naomi
Paige
Sharna
Shyann
Steven
Tayla
Vahnija
Zac



Skip to toolbar