WOLF PACK W.O.W.

Enjoy our Wonderful Outstanding Work!

Archive for October, 2014

Positives and Negatives!

October26

Don’t forget to explain how you know the answer choice you chose is the correct solution!

Shopping in the Lumber Yard!

October19

  Mark buys a wooden board that is 7 1/2 ft. long. The cost of a wooden board is $0.50 per foot including tax. How much is the cost, in dollars of the wooden board?

Check My Work!!!

October12

While grading student papers, I noticed that while computing the product of 4.5 and 1.2, this student carefully lined up the decimals and then multiplied, bringing the decimal point straight down and reporting a product of 54.0. Is this solution correct or incorrect? Defend your choice either way with a DETAILED explanation as to why […]

Categories

What Day Is It?

Books Room D203 Have Enjoyed This Year!

How’s the Weather?

Bookmark and Share
The Literacy Shed

How’s the weather?

Our Class Pet

Find this blog in the education blogs directory
Find this blog in the education blogs directory
Find this blog in the education blogs directory
Growth and Education Blogs - BlogCatalog Blog Directory

Room 2 Alumni

Kane
Ivy
Georgia
Alie
Anastazea
Bailey
Bradley
Caitlin
Chase
Chloe
Danielle
Darion
David
Devin
Itinibina
Jeremy
Justice
Kaia
Meadow
Moata
Naomi
Paige
Sharna
Shyann
Steven
Tayla
Vahnija
Zac



Skip to toolbar